۱۸ ارتباط موثر

نحوه ارتباط موثر

نحوه ارتباط موثر نقش بسیار پررنگی را در موفقیت زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی دارد. دانستن نحوه ارتباط موثر امری آموزشی و اکتسابی است.
درست که برخی افراد به صورت ذاتی شخصیتی برون‌گرا دارند و گاهی اوقات حداقل در مقایسه با افراد درونگرا راحت‌تر ارتباط برقرار می کنند، ولی برقراری راحت ارتباط، با دیگران گرم گرفتن و راحت صحبت کردن به هیچ وجه به معنی برقراری ارتباط موثر نیست.
پس آموزش و استفاده از نحوه ارتباط موثر برای همه ضروری است.

اصول نحوه ارتباط موثر

  • انتقاد نکنید.

جمله معروفی است که می گوید: اگر می خواهی تمام دوستانت را از دست بدهی انتقاد کن.
دقت کنید در اینجا حرف از توهین نیست حرف از انتقاد است. یعنی آدم ها حتی انتقادپذیر هم نیستند چه برسد به اینکه تحمل شنیدن توهین را داشته باشند. پس در درجه اول مودب باشید و چه مستقیم و چه غیرمستقیم به کسی توهین نکنید. در درجه دوم به انتقاد سازنده‌ خود هم کمی بیشتر فکر کنید. آیا شما خودتان در هر موقعیتی انتقادها را پذیرفته‌اید؟ چند بار بعد از این که سرتان به سنگ خورد به این نتیجه رسیدید فلان انتقاد درست بود؟ چه احساسی نسبت به منتقدین خودتان دارید؟ یکی از مهمترین اصول نحوه ارتباط موثر این است که انتقادها را به حداقل برسانید. سعی کنید در عمل الگوی رفتار درست باشید نه در گفتار.

  • تقلید و شبیه سازی کنید

به حوزه ریاکاری نزدیک نشوید ولی مجبور هم نیستید مرتب در حضور دیگران دم از تفاوت‌هایتان بزنید.
آدم‌ها جذب مثل خودشان می شوند.
اگر طرف مقابل شما تند و خلاصه حرف می‌زند بعید است از کسی که بسیار آهسته و کشدار حرف می‌زند خوشش بیاید. مقداری زبان بدن خود را با فرد مقابل هماهنگ کنید. اگر منظم است منظم باشید. اگر راحت‌گیر است دقت کنید زیادی خشک و مقرراتی به نظر نرسید.

  • محبت کنید

این اصل همیشگی از محبت خارها گل می‌شود خیلی وقت ها جواب می‌دهد.
به نظرات منفی در این زمینه توجه نکنید حتی اگر فردی پیدا شود که قدر محبت شما را نداند.
و به شکل بدی ناسپاسی کند شما پاسخ محبت کردن را جایی دیگر و توسط فردی دیگر دریافت می کنید.
این یک اصل قطعی نحوه ارتباط موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *